Opel Calibra w wersji turbo – czym się wyróżnia?

W roku 1989 na targach Motor Show we Frankfurcie firma Opel przedstawiła swoją nową produkcję – Calibrę. Auto o niespotykanej, jak na sportowe coupe, przestronności i wygodzie, eleganckiej i płynnej linii nadwozia , a dodatkowo przyciągających wzrok wąskich reflektorach od razu zwróciło uwagę i zostało ogłoszone “odkryciem”.

Ten czteromiejscowy pojazd zastąpił w spisie produktów/usług Opla model Manta i był odpowiedzią producenta na grożący Europie pod koniec lat 80. Opel Calibra to sportowe coupé średniej klasy, produkowane przez zaledwie siedem lat od roku 1990. zalew coupé pochodzących z Japonii. W 1990 roku pojawiła się Calibra 4×4 – pierwsze osobowe auto Opla z takim napędem.Calibra posiadała napęd na przednią oś i zamontowane poprzecznie 2- i 2,5-litrowe silniki.

W wersji turbo osiągała maksymalną szybkość 245 km/h i rozpędzała się od 0 do 100 km/h w 6,8 sekudny

Konstrukcyjnie bazowała na Oplu Vectra, jednak wyposażono ją w bardziej wyrafinowane zawieszenie. Calibra wyróżniała się wzorcową niemal aerodynamiką, współczynnik oporu powietrza dla tego modelu wynosił 0,26. Skrzynie biegów nie można wiele zarzucić. Mankamentem może być cieknący olej w okolicach wybieraka zmiany biegów , a ponadto na łączeniach. Po znacznych przebiegach awarie mechanizmu zmiany biegów oraz rozdarcia osłon gumowych przegubów.

Opel Calibra produkowany zostały od 1990 do 1997 roku jako następca popularnej na rynku MANTY. W stosunku do poprzedniej wersji wprowadzono szereg zmian. Silniki dobrze dopracowane zapewniające dobre osiągi jednak przy dużych przebiegach szwankują popychacze zaworowe, a o ile samochód był wyposażony w instalacje LPG należy sprawdzić szczelność zaworów, gdyż zdarzają się nadpalenia powodujące utratę szczelności. Przy większych przebiegach pojawiają się wycieki z pokrywy zaworów, wycieki ze skrzyni biegów, uszczelki głowicy, uszczelniaczy wałka rozrządu i korbowego. Z części osprzętu silnika korozji najczęściej ulega osłona kolektora wydechowego, chodzi o mocowanie co stwarza denerwujące odgłosy. P Całkowicie zmieniony został wygląd zewnętrzny , także wnętrze zostało dostosowane do obowiązujących w ówczesnych czasach trendów.

Do oferty wprowadzono nowe silniki

Całość jest dopracowana, ładna i funkcjonalna, jednakże był to samochód kierowany do młodego użytkownika. Nadwozie dość dobrze dopracowane, samochód dobrze się prowadzi. Komfort jazdy jest na przyzwoitym poziomie, wnętrze jest dosyć przyszłościowe, zastosowano bardziej przejrzyste niż u poprzednika zestawy wskaźników .