Bezpieczeństwo dziecka w starciu z urządzeniami mobilnymi

Dynamiczny rozwój nowych technologii pociąga za sobą wiele niebezpieczeństw. Szczególnie narażoną grupą społeczną są bez wątpienia dzieci. Według najnowszych badań cybernękania oraz natrafianie na treści odpowiednie jedynie dla dorosłych odbiorców, może dotyczyć już nawet 25% dzieci korzystających z Internetu.

Kluczowym i najmocniej nagłośnionym problemem jest odwiedzanie przez najmłodszych stron internetowych o tematyce erotycznej. Innymi portalami na które mogą one natrafić są serwisy z dużą ilością przemocy, czy też strony o narkotykach. Częstym problemem jest niedopasowanie wyników wyszukiwania w przeglądarce do tematu, którego szuka dziecko.

Innym problemem współczesnych czasów jest wzrost popularności portali społecznościowych. To na nich dzieci mogą zawierać niebezpieczne przyjaźnie. Stanowią one idealną platformę dla oszustów, którzy w prosty sposób mogą wyłudzać informacje, a w ostateczności nawet pieniądze.

Istotną barierą ochronną przed niebezpieczeństwami w Internecie są rodzice. To oni powinni zatroszczyć się o zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania na urządzeniach, które ochroni sprzęt przed ewentualnymi atakami. Rodzice powinni również uważnie przyglądać się aktywności dziecka w sieci, zwłaszcza w serwisach społecznościowych.